Oct122009

12 Comments

How much does one person eat in a year, anyway??

In my previous post, Food Storage by the Numbers, I mentioned just how many meals a family of four would need in order to have a years supply of food.  Browsing around the internet, I came across this site which details just how much food is needed to feed one person for a year.  The total estimated cost of that food is $1684.  That comes to only $32 per week for an adult eating about 3,000 calories per day.  Many Americans spend at least $32 a week at Starbucks alone!  I was pleased that the author included 12 boxes of brownie mix!

On a side note, he calculates that food costs have risen 5% in the first nine months of the year and 21% since January, 2008!  That’s a significant increase.  By stocking up on food and other necessary goods now, you’ll have an effective hedge against continued inflation or, worst case scenario, hyper-inflation.

There may be links in the post above that are “affiliate links.” This means if you click on the link and purchase the item, I will receive an affiliate commission, which does not affect the price you pay for the product. Regardless, I only recommend products or services I use personally and believe will add value to my readers.

Post Footer automatically generated by Add Post Footer Plugin for wordpress.

© Copyright 2009 The Survival Mom, All rights Reserved. Written For: The Survival Mom
The following two tabs change content below.
I'm the original Survival Mom, and have been helping moms worry less and enjoy their homes and families more for 5 years. Come join me on my journey to becoming more prepared to handle everyday emergencies and worst case scenarios.

(12) Readers Comments

  1. Anybody who includes brownie mix couldn't be all wrong!

  2. "you’ll have an effective hedge against continued inflation or, worst case scenario, hyper-inflation"
    If the item was a non-consumable or something with a long shelf life that is used up less often (socks) it might be more helpful however stocking up on a consumable/perishable such as food does nothing but buy time until the higher costs hit. Food inventory is important for supply chain disruptions and possibly needing to help you get established at a new location.

    It is imperative that people have a sustainable portion of their preps that requires minimal external outputs to prevent massive inflation from hitting them such as a garden and/or animals that generate offspring that can be eaten (chickens, rabbits, etc). Learn how to raise things from seeds and how to harvest the seeds for the next year's planting.

    Good evening and keep up the good work!

  3. You make a very important point. You're right about food storage buying time. Since the vast majority of Americans have little to no experience with raising animals or produce, that cushion of time might make the difference between life and death.

    • Indeed. A situation like Katrina, the storage would have saved your bacon until things 'normalized'

  4. woa, mathematics not my cup of tea. Anyway, very good article. Woke me up cos I am in a family of 4.

    • Don't let the numbers scare you! If you are considering doing some food storage for your family, just begin by buying an extra one or two of items when you shop. Instead of 4 cans of soup, buy 6 or 8, and store the "extras". If you do this each time you shop, you'll be amazed by how quickly your food storage grows.

      Thanks for visiting my blog!

      Lisa

      • I found a you tube series by Wendy Dewitt (LDS) that was just wonderful!
        She uses humor and common sense to explain food storage options and the way to get the job done. Her advice is solid and makes great way to get the process started and to expand at a low cost.

        I also stock the pantry in a way that I can take advantage of sales and coupons and almost always never have tp buy groceries at regular price. (except milk) I have a large family to feed, and if shtf, I will have more to feed.

        Also for non food items, I look at the dollar stores in the scratch and dent cart for damaged boxes of laundry soap, bar soap, shampoo, lotions, fem hygene, and ext and get these items for 1/2 price or better. Take them home and package what needs to be repacked.
        This seems to save a great deal of money that can be used for other things that are needed and being able to expand the storage.

  5. "…however stocking up on a consumable/perishable such as food does nothing but buy time until the higher costs hit. " This is a potentially bad line to accept. You WANT to buy time until the higher costs hit. If all of that food is actually used before the next big purchase, you are ahead of the game.

    If we were to buy 12 months of beans all at once we are ahead of the game as prices increase.
    for instance. Assume that you buy $25 worth of beans that last a month. Assume also that the price of beans goes up $1 every other month. Over the course of a year, we see bean prices 25, 25, 26, 26, 27, 27, 28, 28, 29, 29, 30 and 30.
    If we buy a year's worth at the beginning, we spend $300.
    If we buy at six months intervals for the next 6 months, we spend $318 ($150 and $168 6 months later…)
    If we buy monthly, we spend $330.

    Continue this on for the next year and we see totals for a year's purchase at a time of $672; 6 month intervals $708; and monthly $732.

    Buying ahead does buy you time. It also allows you to bypass all of the price increases between purchases. Combine this with buying ON SALE, and you'll be rolling in beans, bullets and band-aids that your savings supply.

    …….buy ahead. It's the smart thing to do. (Just be sure you buy what you use, and use what you buy.)

    • Good point, and I heartily agree. I've seen 4 lbs.of sugar rise by 40 cents since I began stocking up. However, I think the point being made earlier was that in a worst-case scenario we might not be ABLE to replenish our stockpiles, either because the cost becomes prohibitive (hyper-inflation) or because the goods are unavailable for ANY price. In fact, hyper-inflation often leads to the unavailability, as in Argentina. Goods being imported stopped being in high demand (because the people couldn't afford them), so countries exporting to Argentina turned to more lucrative markets. Think of all we buy here that's made in China and you'll see the danger. We've outsourced American productivity to death. That could be bad, really bad. So maybe we'll be forced to grow gardens and raise livestock and make the items we use from day to day. That's why it's not a bad idea to start NOW learning how to garden and maybe have backyard chickens or rabbits. There is a learning curve, but imagine if your first garden HAD to produce an entire year's worth of food or your family would die of starvation. Talk about STRESS…

  6. Pingback: How much does one person eat in a year, anyway? » Staying Prepared

  7. Come on really, how much veg,fruit, meat, grain ,etc. Does it take to feed one person. I want to grow everything I need for a year. Mostly garment produce, but the amount of meat for a meat and ,potatoes kind of person.

    • Here’s the correct link, http://grandpappy.org/hfoodaff.htm

      The author of that blog recently moved it to a different url. His food plan contains a lot of grocery store/prepared foods because his goal is survival, not necessarily a clean, “pure” diet. Hope this helps!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>